Marked: Fast Ferries

The Market: Fast Ferries


DET GLOBALE færgemarkedet

Færge London

Oversigt

Færgen marked er fortsat stort set bundet med luftfartsindustrien i antallet af passagerer årligt, ca 2.2 milliarder hver. Det globale færgemarkedet i 2012 anslås at være værd over $ 15 milliarder, med de store rejsearrangører tegner sig for 14.2 milliarder kroner.

Gennemsnitlige udgifter kan variere meget, med Washington State Ferries rapporterer en pris på $ 10.08 per passager, mens gennemsnittet på verdensplan fordobler dette på $ 20.51.

Endelig er et stadig stigende antal af disse passagerer klassificeret som Walk Ons - passagerer, der rejser uden køretøjer. I øjeblikket udgør de næsten 30% af verdensmarkedet.

Den globale Ferry Fleet

Som januar 1, 2012 bestod flåden af ​​1,183 fartøjer i forskellige størrelser og kapaciteter. En primær forskel i kapacitet kan findes i, om fartøjet bærer både passagerer og køretøjer i modsætning til passagererne kun, som vi betegner som Walk Ons (WO):

Walk On kun fartøjer

Tendens til at være mindre, rejse kortere ruter, har ingen senge og bære ingen biler.

Passager / Vehicle Fartøjer (RoRo fartøjer)

Tendens til at være større, rejse længere afstande, har ofte senge og bære biler, lastbiler og busser.

Generelt er kortere hurtigere rute vokser i efterspørgslen, mens de længere ruter er i tilbagegang, især i lyset af transittider blive fordoblet.

Aging Flåder

I USA, et år over 100 million passagerer tage færger beliggende i 38 forskellige stater, hovedsagelig pendler til arbejde og tilbage. I mange tilfælde kan der være nogen anden praktisk måde at komme dertil. Desværre tyve procent af disse færger er over 40 år gamle. Andre fem procent er over 60.

Worldwide, alder af den globale flåde gennemsnit 23.6 år, med Nordamerika kun overgået den Persiske Golf i skibe med behov for udskiftning (som kan ses i højre).

Ved siden af ​​frygt for at bryde ned midt rute, skal ældre skibe, ligesom ældre biler, mere vedligeholdelse og kræver ofte hårdt, hvis ikke umuligt at finde dele, kørsel op driftsomkostninger, mens man kører ned overskud.

Transit Times vs Forurening>

Med næsten verdens samlede færge flåde tvunget til at skifte fra brændstof med lavt svovlindhold til diesel pga. IMO bestræbelser på at begrænse forureningen, valget for operatører er nu en af ​​hæve billetpriser eller reducere transit hastigheder til det halve. Selvom gennemsnitlige driftshastigheder kun var 11mph til at begynde med, har de fleste virksomheder valgt at reducere dette til det halve (5.5 mph), fordoble transporttiden for pendlere og turister.

The Fast Ferry Segment

Fast Ferry

Med 1,762 hurtigfærger i drift, foretage 1,579 af dem gå på passagerer. Walk på skibe har en tendens til først og fremmest tjener som pendulkoersel i storbyerne, på floder, i kystnære operationer, præget af mindre infrastruktur og for sightseeing.

Desværre Shippax, verdens autoritet på færgen og cruise marked, hedder det, at det har været umuligt at fastslå det faktiske omfang af passager-only pendulfart, men fordringerne, "Det er rimeligt at sige, at de hurtigfærger bære en ganske betydelig del af passagererne volumen på pendulkørsel, hvor de anvendes. "

Rapporten tilføjer, "hurtigfærger er først og fremmest ideelt egnet til passagerer, der rejser uden deres biler." Det tilføjer også, at i modsætning til de traditionelle færge, helikopter og flyselskabet virksomheder, havde hurtigfærger ingen liv tabt i 2010.

FAST færgemarkedet: The High Speed ​​Fleet
TypeFartøjerAlderSengebiler
Katamaraner94516297,75647,613
Hyrdofoils3283044,3730
Hovercrafts30253,4490
Monohulls3001886,6507,043
SES752513,872368
Trimaraner352,978595
SWATH2167770
Ukendt79219,2970
totaler1,762156459,15255,619
FAST færgemarkedet: High Speed ​​Fuel Efficiency
tilstandSpdKasketMPHBrændstof (Hr)MPGPax mpg
Monohull jeg<25kn1,00014.41520.0995
Monohull II<25kn30018250.72216
<25kn40014300.47187
Catamaran> 25kn400281970.1457
> 25kn300391400.2884
> 25kn300341250.2782
> 25kn199301000.3060
Hovercraft> 35kn18045900.5090
Hydrofoil> 35kn7540401.0075
Urban Bus~ 45mph5040104.00200
Auto~ 45mph2401.526.6753

Ekspansion

Selvom der er flere typer af "High Speed" færger i markedet, har kun katamaran segment vokset, går fra 700 fartøjer i 2000 til 945 i 2012. Samlet strømkapacitet måler 213,419 passagerer og 11,356 biler.

Ferry Forurening


Med næsten verdens samlede færge flåde tvunget til at skifte fra brændstof med lavt svovlindhold til diesel pga. IMO bestræbelser på at begrænse forurening, dilemma for operatørerne nu er at hæve billetpriser eller skære transit hastigheder til det halve.

WORLDWIDE færgemarkedet 2010
WORLDWIDE FERRIESWALK-ON SEGMENT
Globale Ports1,500Havne1,500
Passagerer2,052,073,171Passagerer574,580,488
Indtægter15,424,836,479Indtægter4,318,954,214
GLOBAL færgemarkedet: Færge Sammenligninger 2010
TypeFlyselskaberFærger
Pax2,518,852,6472,056,062,948
biler0251,497,554
Lastbiler036,778,316
Busser0705,160
GLOBAL færgemarkedet: By Region
OmrådeFartøjerAlder
Baltic20816
North Sea12214
Middelhavet36722
Nordamerika10530
Sydamerika1027
Persiske Gulf2633
Japan11015
Sydøstasien20427
Pacific1620
Andre1532
Total1,18323.6
GLOBAL færgemarkedet
SelskabIndtægter (USD)Medarbejdere
Acciona Transmed603,240,0001,000
Alaska Marine Highways47,700,000
Anek Lines321,552,0001,800
Atlanticoline3,960,00062
Attica Holdings325,776,0001,100
Balearia295,680,0001,000
BC Ferries711,744,0004,500
Brittany Ferries488,268,0002,529
Calmar172,788,000366
Color line780,648,0002,600
Comanav færge184,800,0001,374
Corsica Ferries331,320,0001,350
destination Gotland176,088,000
DFDS Koncernen2,059,860,0005,096
Eckero inc Berka310,068,0001,152
Færgen145,596,000650
Finnlines798,864,0002,041
Fjordl507,276,0002,183
Gotland Rederi AB267,300,000415
Interislander116,424,000610
Irish Continental360,756,000322
Minoan Lines255,024,000
Mols-Linien88,836,000351
NEL Lines0
P & O Ferries03,426
Polferries52,800,000502
Scandlines806,520,0002,200
Spirit of Tasmania178,728,000439
Stena line1,430,880,0005,757
Tallink1,198,560,0006,866
TT line196,284,000639
Viking line665,676,0003,060
Washington State Ferries320,000,000
totaler14,203,016,000
53,390
GLOBAL færgemarkedet: # ruter ved Distance
KortMediumLangTotal
Total5832992821,164
Total GT2,982,9975,092,4185,974,20314,049,618
Gennemsnitspris GT5,11717,03121,18512,070
Total Pax451,716344,494324,5211,120,731
Gennemsnitspris Pax7751,1521,151963
Samlet antal sengen / a134,188179,733313,921
Avg Bedsn / a449637270
Samlet Cars78,66485,57097,293261,527
Avg Cars135286345225
Samlet Lanem172,319313,519356,584842,422
Gennemsnitspris Lanem2961,0491,264724
Gennemsnitlig Age22222122
FAST færgemarkedet: Større High Speed ​​Operatører
OperatørbilerFartøjer
Tirrenia1,9965
Acciona Transmediterranea1,3366
Stena line1,1104
Istanbul Deniz Otobusteri1,0386
Balearia9726
Fred Olsen9524
Hellenic Seaways7304
Conferrys6183
Buquebus6135
Abu Dhabi Mar6063
Condor Ferries6003
FRS Iberia5975
BornholmerFAERGEN5432
FAST færgemarkedet: High Speed ​​By Region
 
OmrådeFartøjerbilerPaxHastighedAlder
Middelhavet7011,66053,77936.212
Persiske Gulf272,10614,36834.98
Baltic181,8008,07534.99
North Sea172,98913,09637.013
Sydamerika142,22010,55837.812
Sydøstasien97376,38838.39
Nordamerika89893,89434.56
Pacific64183,49535.211
Japan45591,91035.611
Andre22611,31139.011