Marked: Fast Offshore

The Market: Hurtige Offshore Services


Den verdensomspændende OFFSHORE marked for tjenesteydelser

Færge London

Oversigt

Offshore olieudvinding udgør næsten en fjerdedel af den globale olieproduktion, med mere end 20,000 platforme i alle størrelser og designs, for det meste skal findes i fem hovedområder: Den Mexicanske Golf, Den Persiske Golf, Vestafrika, Nordsøen og større nye opdagelser ud for Brasilien.

For disse rigge til at operere, titusinder af arbejdere har brug for at blive transporteret til og fra platformene hver dag, der giver anledning til den moderne offshore servicevirksomhed.

På grund af den langsomme proces for at transportere disse besætninger med båd, har de fleste virksomheder valgt at bruge helikoptere i stedet, især med platforme bevæger sig længere og længere fra kysten.

I dag er top 5 offshore service virksomheder tegner sig for næsten $ 3 mia. (Se tabellen til højre)

Ekspansion

Offshore boring er den mest komplekse og dyre måde at få adgang olie-og gasreserver, især når det kommer til dybt vand og ultra-dybt vand efterforskningsaktiviteter.

Den stigende kompleksitet og omkostninger ved sådanne bestræbelser kræver store kapitalinvesteringer, langsigtede forpligtelser, højere effektivitet og en voksende afhængighed af teknologi for at mindske usikkerheden.

Elasticiteten af ​​høje oliepriser giver næring stigende efterforskning og produktion udgifter ved operatørerne, da industrien skubber yderligere offshore ind i stadigt dybere vand. Af 2020 er offshore olieproduktion forventes at udgøre 34% af den samlede produktion op fra 25% i 1990.

Wind Power At Sea

En forholdsvis ny udvikling kan vise sig at udvide offshore marked for tjenesteydelser: vindmøller. I mange år har vindmøller på havet har produceret betydelige mængder elektricitet til en lang række lande over hele kloden.

En Stanford University undersøgelse viste, at placere vindmøller ud for østkysten kunne dække den samlede efterspørgsel efter elektricitet fra Florida til Maine, opnås ved strategisk placerede vindmølleparker bestående af 144,000, 270 ft høje møller 5 megawatt hver.

I mellemtiden er sådanne bedrifter materializing på et stadig hurtigere tempo rundt om i verden, hvilket skaber et nyt marked for offshore-selskaber er interesserede i at bevare disse strukturer.

Miljøudfordring

Mens fremtiden ser lys ud for offshore olie, en mørk sky hvilede over horisonten. I april 20,2010, eksploderede British Petroleum Deep Water Horizon olieplatform i Den Mexicanske Golf, dræbte 11 arbejdere og skabe den største utilsigtet marine olieudslip i historien om olieindustrien.

Som led i sin beslutning af kriminelle fordringer med den amerikanske regering, enedes BP til at betale $ 4.5 milliarder, inklusive 1.256 milliarder dollars i strafferetlige bøder. BP også oprettet en $ 20 milliarder fond til at behandle krave, hvoraf den ene millioner var blevet indleveret af sen 2011.

Global Response Network

Et af resultaterne af denne mareridtsagtige scenario har været i de store olieselskaber og forskellige regeringer at skabe den "globale Response Network", dedikeret til at levere hurtig olieudslip afbødning og inddæmning især gennem anvendelse af bomme.

Finansieret primært af de store olieselskaber, netværket består af verdensomspændende vifte af organisationer dedikeret til inddæmning og begrænsning:

Alaska Clean Seas (ACS)

Australske Marine Oil Spill Centre (AMOSC)

Clean Caribbean & Americas (CCA)

ECRC

Marine Spill Response Corporation (MSRC)

Norwegian Clean Seas Association (NOFO)

Oil Spill Response Limited (OSRL)

Skib Escort reaktion Vessel System (Servs)

Western Canada Marine Svar Corporation

Denne udvikling har skabt nye muligheder for offshore-service-virksomheder, især dem, der værdsætter miljøet.

Snowbound


På grund af den iboende fare og udgifter til at overføre titusinder af arbejdere til og fra olieplatforme hver dag via langsomme både eller dyre helicoptera, olieselskaberne har brug for en hurtigere, bedre, billigere løsning.

FAST OFFSHORE marked for tjenesteydelser
#SelskabSmMedLgAndreIndtægter
1CHC214689201,260,000,000
2Bristow1411186811919,000,000
3PHI16058190446,000,000
4SEACOR804430215,000,000
5RLC89500105,000,000
totaler472371179312,945,000,000
FAST offshore-tjenester: Offshore Rig Count
OmrådeDenneSidsteSidsteSidste
UgeUgeMånedÅr
Gulf of Mexico113113114116
Sydamerika135135138135
Europe / Med / Sea121121120117
Vestafrika64666371
Middle East134132130120
Asien / Australien144144144154
Worldwide833832832823
Snowbound

Ingo Wagner / Reuters


Havvindmøller generere nul-emission bæredygtig energi i Tysklands Nordsøen, ved anvendelse af en serviceplatform, der fordobler som en transformer til at sende el til fastlandet. Tyskland og Danmark er førende i offshore vindindustrien.

Snowbound
Snowbound